Szalagavatók hajdanán és napjainkban |
Szalagavató régen
A szalagavató története régi időkre nyúlik vissza. Valószínűleg az 1830-as években, Selmecbányán rendeztek először bált, bár ott még Valétálásnak nevezték.
A „valétálás” latin kifejezés a „Valete!” szóból, mely jelentése „Éljetek boldogul!” Ezzel a kiáltással üdvözölték a végzős diákok az alsó tagozatosokat.
Napjaink szalagavatói nem sokban térnek el a régi idők Valétatűzésétől. Régen a bál szalagszenteléssel kezdődött, ahol a diákok maguknak tűzték fel a szalagot. Akkoriban kétféle szalag létezett, egy rövid aranyrojtos karszalag és egy monogramos, évszámmal ellátott szalag, melyet a diákok a vállukon viseltek.
A menetet a legidősebb diák nyitotta, aki egy hosszú botra kötözött tölgycsokrot vitt, míg a többieknek egy tölgylevél díszelgett a karimájukon.
A régi szokás szerint az alsóbb évesek fáklyás menettel kísérték végig a városon a végzősöket, egészen a városkapuig, ahol egy jelképes fenékbe billentéssel jelezték, hogy immáron nincs ott keresnivalójuk.
Innen a végzősök egyenesen a helyi vigadóba mentek, ahol nagyszabású bál zárta az ünnepség végét.
Szalagavató napjainkban
A régi szokás főbb elemei a napjainkban is élnek. Ma is a végzős diákok hordanak szalagot, büszkén jelezve, hogy utolsó évükhöz értek a gimnáziumban, szakközépiskolában.
Napjainkban már szeptemberben elkezdenek készülődni a végzősök. Fontos a helyszín lefoglalása, amennyiben az iskolában nem lehet megtartani a bált. A táncok kitalálása és kiválasztása, valamint a jelmezek időben történő kölcsönzése is fontos momentum. Az általános időpont a szalagavató bálokra a december-február közötti időszak.
A szalag feltűzése fontos esemény mind a diák, mind családja részére, ezért is készülnek oly nagy hévvel és lelkesedéssel, hogy tanáraiknak, családjuknak megmutathassák, hogy mit is tudnak egy keringő, palotás, vagy éppen a modern tánc keretein belül.
Az este vége sokféleképpen végződhet. Az osztály akár egy szórakozóhelyre is elmehet együtt, vagy a tanárokkal és meghívottakkal ott maradnak a bál helyszínén és folytatják azt.
A szalagavatóra tekinthetnek úgy a fiatalok, mint lezárása az életük egy korszakának.